„Jaka przyszłość?” to przewodni temat „Instytutu Idei”, który oddajemy do rąk czytelników. Przyszłość będzie kreślona przez młode pokolenia, które za jakiś czas wezmą odpowiedzialność za nasze wspólne życie jako społeczeństwa, kraju i świata. Jaka przyszłość czeka Polskę i cały kontynent wobec narastających problemów bezpieczeństwa międzynarodowego, które, jak nam się powszechnie wydawało, należą do przeszłości? „Którędy dalej?” – zdają się pytać autorzy tekstów, stawiając diagnozę, że wyczerpuje się model rozwojowy Polski leżący u podstaw naszych sukcesów.

Na żadne z tych pytań nie ma jednoznacznej odpowiedzi, bo mimo wysiłków i złudzeń czas przyszły jest przed nami zakryty. Co najwyżej możemy próbować go odgadywać, bez pewności, że nasze domysły się potwierdzą. Ale jeśli decydujemy się na tego typu rozważania, czynimy to w przekonaniu, że obowiązkiem naszym jest w pierwszym rzędzie zadawać pytania, zmuszać do refleksji tam, gdzie czasami zbyt łatwo uznajemy powszechnie, że świat, jaki jest nam dany, jest dany w niezmiennym kształcie.

Koncentracja na kwestiach krajowych, połączona ze zrozumiałym w politycznej walce uproszczeniem wielu kwestii, nie może przysłonić pytań zasadniczych: o bezpieczeństwo Polski w zmieniającym się wokół nas świecie; o przyszłość młodego pokolenia, nie tylko tę materialną, ale i świadomościową; o model rozwojowy polskiej gospodarki – a szerzej o możliwości wyrwania się z kręgu rozwoju zależnego, tak typowego dla „nadrabiających” społeczeństw. W każdym z tych elementów tkwi owo pytanie: jaka czeka nas przyszłość?

Dwie części numeru łączy debata na temat solidarności pokoleń, w której udział wzięli: dr Jakub Borowski (ekonomista, SGH), prof. Mikołaj Cześnik (socjolog, SWPS), Bartłomiej Sienkiewicz (były dyrektor Instytutu Obywatelskiego), prof. Krystyna Skarżyńska (profesor psychologii, SWPS, PAN) i Jędrzej Witkowski (CEO).

Zapraszamy do lektury!

Wersja do pobrania: Instytut Idei 8/2015