Najnowszy, jedenasty numer kwartalnika „Instytut Idei”, zatytułowaliśmy „Europa po Brexicie”. Od czerwca 2016 roku, kiedy Brytyjczycy podjęli decyzję o przyszłości swojego kraju poza strukturami Unii Europejskiej, minęło kilka miesięcy. Jednak temat Brexitu jako pewien symptom ogólnego kryzysu wspólnoty europejskiej pozostaje aktualny i ważny.

Przez 60 lat europejska wspólnota gwarantowała mieszkańcom Starego Kontynentu niespotykany dobrobyt i poczucie bezpieczeństwa. Dziś to sami Europejczycy są gotowi ową wspólnotę pogrzebać. Przykładem tego jest właśnie Brexit, który zaskoczył świat i wstrząsnął Europą.

W najnowszym numerze „Instytutu Idei” zastanawiamy się nad źródłami tego kryzysu, w tym zwłaszcza nad społeczno-politycznymi przyczynami Brexitu. Równolegle staramy się dokładnie opisać, w którym miejscu znajduje się dziś wspólnota europejska i jakie są możliwe dalsze scenariusze.

Rozważamy ewentualne kroki naprawcze, czyli co Unia Europejska, wierzący w nią politycy i obywatele mogą zrobić, żeby wyjść z politycznego, społecznego i gospodarczego zakrętu. Wreszcie pytamy, jak w nowej rzeczywistości europejskiej po Brexicie powinna odnaleźć się Polska.

Cały numer Instytutu Idei do pobrania (PDF)