Lepsza energetyka jest możliwa! We wtorek, 2 sierpnia 2022 zespół ekspertów Instytutu Obywatelskiego wraz z parlamentarzystami posełm Michałem Jarosem i senatorem Stanisławem Gawłowskim zaprezentował nasze postulaty dotyczące zmian w energetyce.

Koszty energii i gazu dla gospodarstw domowych wzrastają kilkukrotnie. Ubóstwo energetyczne staje się realnym problemem w horyzoncie nie 4-5 lat, a kilku miesięcy. Rząd chowa głowę w piasek i udaje, że problemu nie ma. Oczekujemy od rządu strategii kryzysowej w energetyce, prawdy, a nie pobożnych życzeń i kłamstw. Zmarnowanie ponad 60 mld zł pozyskanych przez rząd przychodów z aukcji CO2 i nie wydanie ich na cele transformacji jest, moim zdaniem, większą przewiną rządów PiS niż wiele znacznie głośniejszych afer.

W ostatnich 30 latach, mimo różnic politycznych, mieliśmy cele polityczne i strategiczne, które nas łączyły. Tak było w przypadku przystąpienia Polski do NATO czy UE Dziś potrzebujemy analogicznej jedności politycznej, gdy mówimy o bezpieczeństwie energetycznym państwa. Bezpieczeństwo energetyczne kraju oznacza nie tylko suwerenność państwa, ale również zapewnienie ludziom podstawowego dobra życiowego. Wiemy już, że zima 202 2 2023 będzie bardzo ciężka Jeżeli dziś nie podejmiemy radykalnych zmian w kierunku budowy lepszego i stabilnego systemu zapewniającego bezpieczeństwo energetycznego, to czeka nas katastrofa. Dlatego zaproponowaliśmy zestaw rekomendacji pozytywnych i negatywnych by osiągnąć cel, jakim jest bezpieczeństwo energetyczne Polski.

Prezentacja do pobrania (PDF)