Rok 2020 przyniósł nam wszystkim szereg wyzwań społeczno-gospodarczych. Pandemia COVID-19 zobligowała nas do solidarnego wspierania się w działaniach, które ograniczą jej negatywne skutki. Polacy każdego dnia zdają egzamin z odpowiedzialności – wciąż kluczowego narzędzia w walce z niewidzialnym wrogiem. Niestety, epidemia obnażyła wszystkie dotychczasowe błędy rządu Zjednoczonej Prawicy, również te dotyczące prowadzenia polityki gospodarczej. Na funkcjonowanie firm w Polsce negatywnie wpłynęło między innymi ograniczenie handlu w niedziele.

Przyłączamy się do stanowiska organizacji przedsiębiorców i pracodawców, które od wielu miesięcy apelują do rządzących, aby znieśli obowiązujący zakaz. Przedsiębiorcy w czasie pandemii borykają się z wieloma niecodziennymi problemami, dlatego należy jak najszybciej wprowadzić rozwiązania mające na celu ochronę miejsc pracy tysięcy Polaków. Dostrzegamy konieczność zapewnienia Polkom i Polakom czasu wolnego, stoimy jednak na stanowisku, że o prawa pracowników można dbać bez ograniczania wolności gospodarczej.

Zamykając sklepy w niedziele, władza zaingerowała w życie milionów Polaków. Zadecydowała za nich, kiedy mają robić zakupy, a kiedy im tego nie wolno. Argumentując tę zmianę troską o czas wolny, rządzący wykazali się paternalizmem. Stwierdzili, że lepiej od nas, Polaków, wiedzą, jak mamy spędzać czas wolny. Uważamy, że Polakom należy oddać wolność wyboru także w tym obszarze.

Przedstawiamy raport, w którym podsumowaliśmy społeczne i gospodarcze skutki zakazu handlu w niedziele.

Raport do pobrania: Zakaz handlu w niedziele – społeczne i gospodarcze skutki regulacji