Myślimy, by działać.
Działamy, by zmieniać.

Instytut Obywatelski to think tank polityczny. Stanowi eksperckie zaplecze partii Platforma Obywatelska RP. Instytut jest ośrodkiem badawczo-analitycznym. Prowadzi działalność ekspercką, wydawniczą i edukacyjną. Działa od marca 2010 roku. Motto Instytutu Obywatelskiego sprowadza się do hasła: Myślimy, by działać. Działamy, by zmieniać.

Efekty wizyty prezydenta Bidena

Jak zmienia się polska wieś

Kto da im skrzydła?

Etyka dobromyślności

Państwo bez głowy

Władza silniejsza niż nienawiść

To nie koniec bitwy o Śląsk

Czarne dwa lata polskiej edukacji

Dezinformacja zatruwa nasze życie

Młodzi o patrytiotyzmie

Kto ty jesteś?

Instytut Obywatelski prezentuje raport Budżet partycypacyjny. Krótka instrukcja obsługi autorstwa Wojciecha Kębłowskiego.

Budżet partycypacyjny jest szansą na zaangażowanie obywateli w proces decydowania o lokalnych wydatkach i tym samym sprawowania władzy w samorządach oraz większą przejrzystość działań samorządu terytorialnego. Gdy w 2011 roku w Sopocie wprowadzono pierwszy w Polsce budżet obywatelski, nikt nie spodziewał się, że eksperyment ten będzie się cieszył w naszym kraju taką popularnością. Choć zainteresowanie polskich miast budżetem partycypacyjnym jest coraz większe, niewiele jest krytycznych i rzetelnych analiz poświęconych tej tematyce.

Polskie miasta potrzebują odważnych zmian i odważnych budżetów partycypacyjnych. I choć nie każdy samorząd jest na budżet partycypacyjny gotowy – w wielu problemem jest brak woli politycznej lub (nierzadko pozornie) niska aktywność społeczna – każdy samorząd może się̨ do niego przygotować – pisze we wstępie autor publikacji Wojciech Kębłowski.

Budżet partycypacyjny. Krótka instrukcja obsługi stanowi omówienie i uzupełnienie badań prowadzonych dotychczas nad ideą budżetu obywatelskiego oraz podaje przykłady jego realizacji. Autor publikacji wyjaśnia czytelnikom pojęcie budżetu partycypacyjnego. Tłumaczy, jaką rolę pełni on w kształtowaniu polityki miejskiej. Wreszcie, przedstawia przykłady miast, które taki budżet wprowadziły: Porto Alegre (Brazylia), Kordoby (Hiszpania) oraz Sopotu.

Do pobrania: Budżet partycypacyjny. Krótka instrukcja obsługi

Druga część publikacji: Budżet partycypacyjny. Ewaluacja.

Zapraszamy do lektury!

Tekst pierwotnie opublikowany na stronach Instytutu Obywatelskiego w kwietniu 2013 roku.